قاشق

علاوه بر قاشق غذاخوری استاندارد، در اینجا چند نمونه دیگر از قاشق یکبار مصرف عمده که طرح قاشق آورده شده است به عنوان یک ظرف غذا را نام میبریم.

قاشق خاویار – به دلیل اینکه نقره طعم خاویار را تغییر می دهد، این قاشق ها اغلب از مادر مروارید، طلا، شاخ حیوانات و چوب ساخته می شوند.
قاشق قهوه – کوچکتر از یک قاشق چای خوری.
قاشق دسر – ساخته شده در اندازه متوسط، جایی بین قاشق چای خوری و قاشق غذاخوری.
قاشق میوه – که دارای نوک یا دندانه های تیز برای حکاکی راحت تر میوه های مختلف (پرتقال، گریپ فروت و غیره) است.
قاشق چای خوری سرد – دسته بسیار بلندی دارد.
بسیاری از طرح های دیگر مانند قاشق دمیتاس، قاشق چینی، قاشق بویلون، قاشق پارفه، قاشق رتل، قاشق روکش، قاشق نمک، قاشق مهر و موم و غیره.

به عنوان ظروف پخت و پز یا سرو:

قاشق قاشق بستنی
قاشق میله ای (بسیار شبیه قاشق چایخوری)
قاشق شیرینی
کفگیر
موت پون
قاشق خردل
قاشق پنیر

قاشق

تاج گذاری روی قاشق – توسط خانواده های سلطنتی مختلف در مراسم خود استفاده می شود، به ویژه توسط تاج انگلیسی.
حلزون – قاشق مذهبی کلیسای ارتدکس شرقی که برای سرو شراب مقدس استفاده می شود.
قاشق نوزاد – ساخته شده از نقره و به عنوان یک چیز خوش شانس به کودکان تازه متولد شده داده می شود.

در زمان اروپای قرون وسطی، قاشق های ساخته شده از شاخ گاو، چوب، برنج و اسپند اغلب به عنوان وسیله ای برای حمل آسان مواد غذایی هم برای مردم و هم برای حیوانات استفاده می شد.

قاشق‌های چوبی تنها در قرن پانزدهم با انواع فلزی بادوام‌تر جایگزین شدند، البته فقط در حلقه‌های بالاتر مردم. اولین ذکر قاشق در انگلستان به سال 1259 به عنوان بخشی از گزارشات کمد لباس پادشاه ادوارد اول برمی گردد.

در آن دوران قرون وسطی، از قاشق نه تنها به عنوان وسیله ای برای غذا خوردن، بلکه به عنوان نشانه ای از ثروت و قدرت استفاده می شد.

تاجگذاری هر پادشاه انگلستان با مراسم مسح با قاشق مخصوص دنبال می شد.

در دوره های بعدی رنسانس ، باروک و ویکتوریابارها، قاشق تغییرات زیادی در طراحی دریافت کرد و سرانجام در اواخر قرن 18 ظاهر مدرن فعلی خود را دریافت کرد.

در دوران مدرن ، قاشق در صنایع غذایی ما کاربردهای زیادی دارد. نه تنها به عنوان یک ابزار عالی برای مصرف غذاهای مایع یا نیمه مایع (سوپ، خورش، بستنی و غیره) عمل می کند، بلکه به عنوان وسیله ای برای اندازه گیری، مخلوط کردن، هم زدن و ریختن مواد بسیار ریز بسیار مفید است. یا به صورت جامد پودری.

استانداردسازی ظروف آشپزخانه مدرن و ظروف غذاخوری اصطلاح ” قاشقی ” را ایجاد کرد که میزان موادی را که می توان در یک ظرف قاشق قرار داد را توصیف می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *