قرص گیاهی

جینکو بیلوبا به کار برده شده در قرص گیاهی رازی پاکسازی انسولین را افزایش می دهد.

در دراز مدت فشار خون را کاهش می دهد. با فعال کردن آنزیمی (CYP2C19) که دارو را غیرفعال می کند، با برخی از داروهای مهارکننده پمپ پروتون که می توانند برای سوزش سر دل استفاده شوند تداخل ایجاد می کند.
مصرف این گیاه با داروهای ضد صرع منع مصرف دارد، زیرا می تواند خطر تشنج را افزایش دهد. درمان های طولانی مدت با دیگوکسین باید تحت نظر باشد زیرا جینکو غلظت آن را در پلاسما افزایش می دهد.
جینسینگ و خار مریم : می توانند باعث القای آنزیم شوند. خار مریم می تواند با مسدود کننده های کانال کلسیم، داروهای ضد بارداری خوراکی (کاهش اثر آنها) و ضد رتروویروس ها تداخل داشته باشد و سطح آنها را کاهش دهد.
افدرا و گوارانا : می تواند اثربخشی انسولین و داروهای ضد دیابت خوراکی را کاهش دهد.

قرص گیاهی

حذف
برخی از گیاهان می توانند باعث تاخیر در دفع سایر داروها از بدن شوند. فعل و انفعالات در سطح حذف رخ می دهد، به عنوان مثال، با:

مخمر سنت جان : دفع صفراوی ایرینوتکان را افزایش می دهد و در نتیجه اثر آن را کاهش می دهد.
گلپر – گونه گلپر داهوریکا حاوی فورانوکومارین است که می تواند حذف داروهای مورد استفاده در دیابت را به تاخیر بیندازد.

سیستم عصبی
گیاهان دارویی اصلی که می توانند با داروها در سطح سیستم عصبی تداخل داشته باشند عبارتند از:

سنبل الطیب : اثر آرام بخش آن دارای قدرت افزایشی است و باعث افزایش اثر داروهای دیگر با این ویژگی ها می شود . همچنین همراه با گل شور می تواند اثر ضد صرع را افزایش دهد.

کاوا: هنگامی که با برخی از داروهای ضد اضطراب ترکیب شود سمی است و می تواند اثر داروهای آرام بخش را افزایش دهد.
حنبان : اثرات آنتی کولینرژیک داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی یا آنتی هیستامین ها را افزایش می دهد.
مخمر سنت جان: می تواند با برخی از داروهای ضد افسردگی که مکانیسم اثر مشابهی با آنها دارد تداخل داشته باشد و باعث سندرم سروتونین شود. همچنین می تواند با برخی از داروهای روانگردان تداخل داشته باشد.
گل مغربی و گل گاوزبان : ممکن است با برخی از داروهای ضد روان پریشی به دلیل گامولنیک اسید موجود در آنها تداخل داشته باشند.

سیستم ایمنی
اکیناسه و پنجه گربه ممکن است یک اثر محرک ایمنی داشته باشند، یعنی فعالیت سیستم ایمنی را افزایش می دهند، بنابراین می توانند با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تداخل داشته باشند و اثرات آنها را کاهش دهند. [10]

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *