زیتون

Green olives in bowl with leaves on table close-up


زیتون خام عمده سرشار از ترکیبات بسیاری است که نقش اساسی در حفظ استحکام استخوان ها و محافظت از فرد در برابر پوکی استخوان دارند و از جمله این ترکیبات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پلی فنول ها، که ممکن است با افزایش تعداد استئوبلاست ها از تحلیل استخوان جلوگیری کنند.

ترکیب هیدروکسی تیروزول که همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان کمک می کند، زیرا در تشکیل و حفظ استخوان و جلوگیری از علائم پوکی استخوان نقش دارد.

ویتامین E، اولئوکانتال، اولئوروپئین و سایر آنتی اکسیدان ها باعث می شوند که مزایای بالقوه زیتون سلامت مغز را حفظ کرده و از آن در برابر بیماری های مختلف محافظت کند، زیرا با هم به بهبود عملکرد شناختی و محافظت از سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کنند.

همچنین، اسیدهای چرب تک غیراشباع موجود در زیتون برای سلامت مغز مهم هستند، زیرا به حفظ حافظه و بهبود تمرکز کمک می کنند.

بنابراین، زیتون ممکن است به کاهش بروز بیماری آلزایمر یا بیماری پارکینسون کمک کند.

زیتون

زیتون منبع فیبر غذایی است که در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و حفظ سلامت آن نقش دارد و نه تنها این، همانطور که قبلا ذکر کردیم، زیتون  غذاهای تخمیر شده و سرشار از باکتری های مفید است که فواید زیادی در حفظ سلامت دستگاه گوارش دارد.

همچنین یکی از فواید زیتون برای معده این است که ترکیبات فنلی موجود در آن می تواند به کاهش گاستریت ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک کند.

اسیدهای چرب تک غیراشباع می توانند به کاهش خطر چاقی کمک کنند، زیرا به افزایش احساس سیری کمک می کنند و سطح کلسترول خوب را افزایش می دهند که باعث افزایش کارایی کالری سوزی در طول ورزش می شود.

زیتون به محافظت از پوست و مو در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش کمک می کند و همچنین به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی که دارد و غنی بودن از ویتامین E می تواند به مرطوب کردن پوست و مو کمک کند.

در نهایت،  فواید تغذیه ای و سلامتی زیتون بسیار زیاد است، زیرا به حفظ سلامت قلب، استخوان ها و پوست کمک می کند.

همچنین به پیشگیری از سرطان، دیابت و چاقی کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *