صنعت پلاستیک در طول قرن بیستم، به ویژه در دهه پنجاه به طور چشمگیری تکامل یافت. پلاستیک از ابتدا در ساخت اسباب بازی چرخ خیاطی موزیکال به دلیل هزینه قابل قبول، سهولت قالب‌گیری، امکان تولید فرم‌های پیچیده و … مورد استفاده قرار گرفته است.

در پایان قرن بیستم، قیمت بنزین به موازات علاقه به پلاستیک های زیست تخریب پذیر کاهش یافت. در سال های گذشته این گرایش معکوس شده است. عاملی از ترکیبات وجود دارد که به افزایش علاقه و پذیرش رزین های زیست تخریب پذیر فشار می آورد، در زمان افزایش قیمت بنزین و آگاهی بیشتر از چگونگی کاهش شدید ذخایر نفت. بنابراین، در حال حاضر آگاهی جهانی، به ویژه در اتحادیه اروپا، در مورد نیاز به کاهش مشکلات زیست محیطی ناشی از فرآیندهای صنعتی وجود دارد. معمولاً این الزامات به اقدامات قانونی و سیاست های زیست محیطی متصل می شوند، به همین دلیل است که تلاش های جمعی برای ایجاد تعادل بین توسعه و اکولوژی وجود دارد. در میان جنبه‌های دیگر، فرمول‌بندی‌های جدید با مواد زیست تخریب‌پذیر که بیشتر به محیط زیست احترام می‌گذارند به تدریج در حال تحقیق هستند.

این تحقیق در مواد زیست تخریب پذیر امکان توسعه کاربردهای جدید را فراهم می کند. در حال حاضر رایج ترین بازار برای پلاستیک های زیستی بسته بندی است. کاربردها کیسه های تجاری ساخته شده از پلاستیک های زیست تخریب پذیر، کیسه ها و جمع آوری زباله های قابل کمپوست و سینی های مواد غذایی قابل کمپوست و بسته بندی مواد غذایی یا ساخته شده از زیست توده است. برنامه های کاربردی در سایر بخش ها مانند خودروسازی یا الکترونیک در حال توسعه هستند.

در بخش اسباب بازی از مواد دیگری مانند چوب، منسوجات و فلز استفاده می شود. با این وجود، جزء اصلی مورد استفاده در اسباب بازی ها پلاستیک است، مانند پلی اولفین ها (پلی اتیلن، پلی پروپیلن، EVA، و غیره)، پلیمرهای مشتق شده از استایرن (PS، ABS، SB، و غیره) و PVC پلاستیکی که پرمصرف ترین پلاستیک ها در بخش اسباب بازی هستند. . . برخی از اجزا یا قطعات اسباب بازی (شکل ۱) از پلاستیک های فنی (مانند پلی آمید، پلی کربنات یا پلی متیل متاکریلات) استفاده می کنند. اینها علاوه بر این، عمر مفید کوتاهی دارند و پس از مدت کوتاهی دور ریخته می شوند، زیرا امکان استفاده مجدد از تقریباً هیچ یک از اجزای آنها وجود ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *